• 20 stycznia 2021

Sztuka składania życzeń i rozdawania prezentów

Wręczanie prezentów

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to nie lada wyzwanie dla wielu osób, ponieważ nie każdy wie, w jaki sposób powinno składać się życzenia i rozdawać prezenty. Poza spotkaniami rodzinnymi organizowane są też wigilijne wieczerze w pracy. Niestety niektórzy się wtedy stresują, ponieważ muszą podejść do szefa i złożyć mu życzenia. Nie wszyscy wiedzą też jak mają się w takiej sytuacji zachować, ponieważ ludzie wychodzą z założenia, że to szef powinien złożyć pierwszy życzenia pracownikowi.

Oczywiście szef jest gospodarzem takiej wieczerzy, więc to jemu przysługuje prawo przywitania gości, ale też złożenia im życzeń ogólnych. Często przemawia do wszystkich zebranych osób, a jeśli pracownik chce mu złożyć życzenia osobiście, to leży to już tylko w jego gestii, szef może nie mieć na to czasu, w końcu jest to bardzo zapracowana osoba. Najważniejsze jest jednak to, aby takie życzenia były szczere oraz serdeczne, najlepiej jeśli płyną one z głębi serca.

Należy pamiętać o współpracownikach

Organizowana wigilia w pracy to bardzo ważna tradycja w wielu zakładach pracy i biurach. Trzeba szanować swoich współpracowników i złożyć im życzenia, jeśli mija się ich np. na korytarzu. Wtedy też zespół będzie właściwie pracował i nie będą się w nim pojawiały żadne niepotrzebne zgrzyty. Należy też nie zapominać o szefie, zawsze można wybrać delegację pracowników, którzy udadzą się do niego z życzeniami, czy też jakimś prezentem od całej załogi. Nie powinno się iść do szefa samodzielnie w godzinach pracy, ponieważ odbierane jest to za niestosowne zachowanie, lepiej udać się tam z wybraną delegacją. Oczywiście składanie życzeń osobistych podczas wieczerzy to już zupełnie inna sprawa.

Życzenia smsowe

Czy można wysyłać życzenia SMS-em?

Życzenia wysyłane SMS-em do szefa nie są dobrym pomysłem, dlatego należy się hamować przed takim posunięciem. Nie powinno się ich składać również innym osobom, ponieważ zdecydowanie lepiej wysłać kartkę świąteczną, z której odbiorca bardziej się ucieszy. Unikanie elektronicznych rozwiązań to oznaka szacunku i serdeczności dla drugiej osoby. Poza tym SMS-em wysyła się często gotowe formułki, kopiowane od kogoś innego, a na kartce będzie trzeba napisać kilka słów od siebie.

Rozdawanie prezentów

Otrzymując prezent świąteczny powinno się go odpakować od razu, dzięki czemu okaże się szacunek drugiej osobie. Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, kiedy to zainteresowani dostają kilkanaście prezentów. Wtedy należy ustalić jakąś hierarchię, aby się nie pogubić. Po każdym otworzonym prezencie należy wyrazić radość, tak aby podziękować innym za podarunki. Nie można wypominać komuś, że prezent się nie spodobał, ponieważ jest to bardzo niestosowne zachowanie, należy się zawsze uśmiechać.

Nie warto też podążać za modą i kupować same najnowsze gadżety, które kosztują mnóstwo pieniędzy. Zasada jest taka, że każdy kupuje prezent na jaki go stać i taki, jaki uzna za optymalny.
Prezenty mają wyrażać to, że się kogoś lubi, ceni i szanuje, jest to wyraz pamięci dla drugiej osoby, a więc nie powinno się nimi taktycznie rozgrywać relacji z drugą osobą, aby się komuś przypodobać. Ważne jest jednak to, aby prezent był trafiony, tak aby spodobał się obdarowanej osobie i sprawił jej radość, dlatego trzeba ją trochę poznać, aby wiedzieć co jej kupić.

Share :

Może Cię zainteresować

Życzenia dla nowożeńców

  Wybierasz się na ślub przyjaciela lub członka rodziny? Szukasz oryginalnych życzeń dla nowożeńców...

Jak składać życzenia?

Co roku na święta wiele osób boryka się z problemem jakim jest składanie świątecznych życzeń. Trudno jest...

Wysyłanie życzeń na czas

Są okazje, kiedy pragniemy złożyć naszym bliskim życzenia. Jednakże nie możemy zapominać o tym, że...