• 20 stycznia 2021

Jak przygotować się na Święta Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia

Do świąt Bożego Narodzenia warto przygotować się również pod względem duchowym. W trakcie kupowania prezentów pamiętajmy więc o sprawach duchowych. W trakcie przygotowywania wigilijnych potraw nie zapominajmy o naszym życiu wewnętrznym.

Ponad trzy tygodnie adwentu to wystarczający czas na to aby przygotować do tych jakże ważnych świąt. Adwent bowiem to w Kościele właśnie czas oczekiwania. Czekamy przecież na przybycie Pana Jezusa. Kościół proponuje aby był to czas w którym bierzemy czynny udział w roratach. "Rorate caeli desuper" - ta łacińska antyfona oznaczająca "Niebiosa rosę spuśćcie nam z "nieba" dała początek nazwie specjalnej porannej Mszy Świętej ku czci Matki Bożej. Wierni mogą również wysłuchać adwentowych rekolekcji.

W wieczór wigilijny przy świątecznej wieczerzy spotyka się cała rodzina. Warto aby ten wieczór obchodzony był w wyjątkowo uroczysty sposób. Starajmy się nadać mu pełny religijnej zadumy charakter. Warto w tym dniu wspólnie przeczytać fragment Ewangelii św. Łukasza odnoszący się bezpośrednio do Bożego Narodzenia. Śpiewamy kolędy, składamy bliskim życzenia. Łamiemy się opłatkiem, który jest symbolem dzielenia się chlebem. "Dom Chleba" to przecież po arabsku Betlejem, w którym przyszedł na świat Pan Jezus.  Z kolei pod obrusem kładziemy sianko przypominające o ubogiej stajence, w której narodził się Chrystus. W niektórych częściach naszego kraju w pokoju stawia się również snopek zboża.

Uroczystość wigilijna

Atmosfera Świąt Bożego Narodzenia sprawia, że w trakcie wieczerzy Wigilijnej życzenia składają sobie nawet ludzie, którzy długo się do siebie nie odzywali. Na stołach wigilijnych znajdują się na potrawy postne. Jest to typowo polska tradycja, gdyż Kościół powszechny tak naprawdę wcale tego nie wymaga. W trakcie spożywania wigilijnych potraw pamiętajmy, że wieczerza wigilijna  to przede wszystkim okazja do tego aby odnowić lub nawiązać szczególny rodzaj więzi z rodziną, przyjaciółmi oraz bliskimi. Warto zapomnieć na chwilę o codziennych sprawach i zatrzymać się wspólnie aby nacieszyć się swoją bliskością bez codziennej krzątaniny i pośpiechu.

12 potraw?

Na polskich stołach wigilijnych zazwyczaj pojawia się 12 potraw. Trudno jest jednak odnaleźć bezpośrednie źródło tego zwyczaju. Najczęściej nawiązuje się tutaj do dwunastu apostołów.

Choinka i ozdoby - tradycyjnie czy nowocześnie?

Choinka to zwyczaj który przywędrował do nas z sąsiednich Niemiec. Jest to bezpośrednie nawiązanie do drzewa dobra i zła. Bombki, które wieszamy na tym drzewku mają symbolizować łaskę Jezusa oraz nasze dobre uczynki. Pamiętajmy też o tym, abyśmy przy wigilijnym stole zawsze przygotowali dodatkowe miejskie miejsce dla zamorskiego gościa, na znak tego że pamiętamy o tych, którzy odeszli do Domu Ojca, o wędrowcach mieszkających daleko oraz o ludziach samotnych. Ten element polskiej tradycji narodził się prawdopodobnie w czasach zaborów, dodatkowe miejsca przy stole przeznaczone były dla zesłańców, z którymi w ten sposób symbolicznie łączono się w świąteczny wieczór.

Polecane do przeczytania: Niechciane połączenia jak ustalić właściciela

Share :

Może Cię zainteresować

Tradycje bożonarodzeniowe

W Polsce jesteśmy szczególnie mocno przywiązani do tradycji związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia...