• 20 stycznia 2021

Kartka urodzinowa – tradycyjne życzenia w nowej formie

Kartka urodzinowa

Dzisiejszy świat zmienia się bardzo szybko. Dotyczy to nawet tak tradycyjnych przejawów naszego życia, jak składanie sobie życzeń i obdarowywanie prezentami. Jeszcze tak niedawno nasze oczy cieszyły kolorowe kartoniki ze świątecznymi czy kwiatowymi motywami, czyli kartki okolicznościowe - wysyłane i otrzymywane z okazji świąt, imienin i wszelkich jubileuszy. Niestety, ta piękna tradycja odeszła ostatnio nieco w zapomnienie. Na szczęście dzisiaj wraca. W nowej, atrakcyjnej postaci.

Kiedyś i dziś

Jak wynika ze źródeł archeologicznych – okolicznościowe kartki z życzeniami znano już w starożytności. Tworzone były one na zwojach papirusu i na drewnianych tabliczkach. W Europie pojawiły się w epoce średniowiecza - ręcznie malowane na papierze. Przełom w historii kartek okolicznościowych nastąpił dopiero w wieku XIX. Powstały wtedy pierwsze ilustracje drukowane, które zapoczątkowały erę pocztówki w formie, jaką znamy do dzisiaj.

Jeszcze kilkanaście lat temu kartki okolicznościowe były powszechnym sposobem składania sobie życzeń z okazji imienin, urodzin, jubileuszy czy nadchodzących świąt. Wybór form i wzorów był ogromny – od drukowanych kartoników przez pocztówki trójwymiarowe, na pięknych wyrobach rękodzielniczych kończąc. Niestety, dzisiejsze czasy, w których liczy się pośpiech i wygoda, sprawiły, że również ta piękna tradycja zaczęła odchodzić w zapomnienie. Kartki okolicznościowe przegrywają konkurencję z elektronicznymi formami komunikowania się, takimi jak SMS-y i internetowe serwisy społecznościowe.

Upominek urodzinowy

Prezent bardzo osobisty

Trudno wskazać konkretny moment, w którym poczciwa kartka urodzinowa znalazła się w odwrocie i stwierdzić, dlaczego tak się dzieje. Pewne jest, iż nie jest to dobry trend. Przecież kartka z życzeniami od serca to prezent uniwersalny a jednocześnie tak bardzo osobisty. To upominek, który sprawi radość każdemu, bez względu na wiek, płeć czy powiązania osoby obdarowanej z darczyńcą. Odpowiednio zredagowana kartka okolicznościowa będzie na miejscu jako wyraz szacunku dla szefa czy kontrahenta, a wypełniona treścią płynącą z serca, wywoła uśmiech na twarzy ukochanej osoby. Taka pocztówka ze szczerymi życzeniami to sentymentalna pamiątka – niedroga i możliwa do doręczenia każdemu - nawet adresatowi przebywającemu na drugim końcu świata.

Kartka na zamówienie – tradycyjnie a jednak inaczej

Jest jednak nadzieja, że tradycja wysyłania okolicznościowych pocztówek nie odejdzie zupełnie do lamusa. Oto pojawiła się na rynku nowa propozycja, która łączy tradycję z nowoczesnością. To kartki okolicznościowe na zamówienie. Firmy proponujące taki produkt stawiają na personalizację, na możliwość wykonania takiej kartki, by obdarowana nią osoba miała przekonanie, że to upominek adresowany tylko i wyłącznie do niej. Realizacji tego celu służą liczne szablony i motywy zaprojektowane w sposób pozwalający na daleko idącą indywidualizację każdego projektu. Styl klasyczny czy romantyczny? A może żartobliwa grafika lub fotografia z humorystycznym tekstem? Wszystko zależy od kreatywności darczyńcy zamawiającego kartkę i oczywiście powinno zależeć od gustu i osobowości jubilata czy solenizanta. Unikatowość i pozytywne emocje, spersonalizowane i wyrażone w tradycyjnej kartce urodzinowej – oto prezent doskonały. Nie pozwólmy zatem, aby wartościowe tradycje zaginęły w zalewie internetowej nijakości.

Share :

Może Cię zainteresować