• 20 stycznia 2021

Jak obchodzone są urodziny na świecie?

Tradycje urodzinowe na świecie

W Polsce urodziny to bardzo ważny dzień w roku. Nie wszędzie jednak są one obchodzone w ten sam sposób. Jakie są różnice? Oto kilka przykładów.

Afryka

Wiele afrykańskich dzieci nie obchodzi co roku swoich urodzin. Po osiągnięciu określonego wieku, cała ich grupa przechodzi natomiast przez proces inicjacji, kiedy poznają historie i tradycje swoich przodków i stają się pełnoprawnymi członkami wspólnoty.

1. Egipt

Pierwsze urodziny malucha to wielkie święto rodzinne z tańcami, śpiewami, kwiatami oraz owocami.

2. Ghana

W Ghanie, solenizant spożywa w dniu urodzin specjalną potrawę ze słodkich batatów, o nazwie oto. Odbywa się także przyjęcie, na którym podawane są najróżniejsze przysmaki.

Lud Asante natomiast praktykuje zwyczaj krada. Polega on na obmywaniu się przez solenizanta liśćmi roślin moczonych przez całą noc, w celu oczyszczenia wewnętrznego solenizanta.

3. Nigeria

W tej kulturze najbardziej znaczące są 1, 5, 10 oraz 15 urodziny, kiedy to na przyjęcia zaprasza się nawet setkę gości. Wówczas podaje się pieczone w całości kozy oraz krowy, a także dania z ryżu z warzywami.

4. Sudan

W Sudanie urodziny obchodzą tylko dzieci z miast, które w tym dniu piją napój z kwiatów hibiskusa, nazywany karkada.

5. Masajowie

Młodzi chłopcy z plemienia Masajów hucznie obchodzą swoje 12 oraz 17 urodziny. Wówczas stają się mężczyznami i opuszczają dom rodzinny. Dziewczynki z kolei uczą się w jaki sposób zajmować się domem.

Urodzinowe zwyczaje

Azja

1. Chiny

W Chinach bardzo ważne są pierwsze urodziny malca, w trakcie których przewiduje się jego przyszłość. Wokół dziecka układa się różne przedmioty, które mają swoją symbolikę i obserwuje się po co mały solenizant sięgnie w pierwszej kolejności. Książka może na przykład oznaczać, że dziecko zostanie nauczycielem, a moneta bogactwo.

Z kolei w szóste urodziny dziecka, na przyjęciu podawany jest długi makaron. Przez wciągnięcie jak największej jego ilości przed ugryzieniem, życzy się maluchowi długiego życia.

2. Nepal

W celu pobłogosławienia dziecka w Nepalu, na jego czoło nakładana jest mieszanka ryżu, jogurtu oraz barwników.

3. Filipiny

W dzień urodzin, rodzina dziecka udaje się do świątyni, aby podziękować za jego zdrowie. Następnie odbywa się przyjęcie z pięknymi, kolorowymi tortami.

4. Wietnam

Wietnamczycy nie mają zwyczaju obchodzenia swoich urodzin. Wszyscy mają jednak do tego okazję podczas święta Tet, kiedy obchodzą oni Nowy Rok. Wówczas, dzieci dostają prezenty w postaci czerwonych kopert ze „szczęśliwymi” pieniędzmi.

Australia i Nowa Zelandia

1. Australia

Australijskie obchody urodzin są podobne do polskich. W tym szczególnym dniu organizowane jest przyjęcie, a dzieci zajadają się tak zwanym chlebem wróżki, który ma grubą, kolorową posypkę na wierzchu.

2. Nowa Zelandia

Nowozelandczycy również świętują podobnie do nas. Oprócz tortu, solenizant dostaje też tyle klapsów ile ma lat, plus jeden więcej na szczęście.

Share :

Może Cię zainteresować

Tradycje bożonarodzeniowe

W Polsce jesteśmy szczególnie mocno przywiązani do tradycji związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia...