• 20 stycznia 2021

Tradycje bożonarodzeniowe

Zwyczaje bożonarodzeniowe

W Polsce jesteśmy szczególnie mocno przywiązani do tradycji związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Dla większości osób jest to bardzo ważny czas, który spędzamy w gronie najbliższych nam osób. Jakie zatem zwyczaje świąteczne są nam najbliższe?

Na pierwszym miejscu z pewnością powinna się znaleźć tradycja łamania się opłatkiem w wigilijny wieczór. Co ciekawe, zwyczaj ten jest również kultywowany w innych państwa europejskich, takich jak chociażby Włochy, Czechy czy Ukraina. Początków łamania się opłatkiem należy upatrywać we wczesnym chrześcijaństwie, kiedy to dzielono się błogosławionym chlebem na znak jedności duchowej z innymi członkami wspólnoty.

Inny zwyczaj, który przetrwał próbę czasu na Podlasiu, jest powiązany z resztkami z kolacji wigilijnej, które układa się obok pieca na całą noc. Dodatkowo, należy także ustawić w tym miejscu ławkę posypaną popiołem lub piaskiem. Dzięki temu, rano można sprawdzić, który ze zmarłych przodków skorzystał z uczty i pozostawił tym samym ślady stóp.

Warmia i Mazury to natomiast tereny, na których znana jest tradycja wyciągania słomek spod świątecznego obrusa. Wierzy się, że osoba, która wyciągnie prostą słomkę, będzie miała proste i szczęśliwe życie. Z kolei wyciągnięcie pogiętej słomki to symbol niełatwej drogi przez życie.

Stół wigilijny

Każdy z nas zna doskonale zwyczaj pozostawiania przy stole wigilijnym pustego miejsca i nakrycia. Było ono przeznaczone dla zagubionego wędrowca, ale jest to także symbol bliskich nam osób, które nie mogą być z nami w tym wyjątkowym dniu. Często puste miejsce jest też łączone z pamięcią o zmarłych członkach naszej rodziny.

W Polsce bardzo często czeka się z rozpoczęciem kolacji wigilijnym do momentu, aż na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Jest to oczywiście symbol gwiazdy betlejemskiej, która poprowadziła trzech Mędrców do stajenki, w której narodził się Jezus.

Wiele lat temu, zwłaszcza w domach szlacheckich kultywowana była również tradycja parzystej liczby osób przy świątecznym stole. Jeśli do kolacji wigilijnej zasiadała nieparzysta liczba gości, zapowiadało to nieszczęście przez cały nadchodzący rok dla jednego z nich. Najbardziej obawiano się rzecz jasna pechowej trzynastki. W związku z tym, gdy przy stole miała zasiąść niewłaściwa liczba osób, zapraszano na wieczerzę kogoś ze służby, aby odsunąć od siebie widmo nieszczęść.

Jedną z najbardziej znanych i lubianych tradycji bożonarodzeniowych w Polsce jest z pewnością śpiewanie kolęd. Została ona zaszczepiona w naszym narodzie prawdopodobnie przez franciszkanów. To oni zresztą również rozpoczęli zwyczaj budowania świątecznych szopek.

Share :

Może Cię zainteresować