• 20 stycznia 2021

Jak składać życzenia?

Właściwe składania życzeń

Co roku na święta wiele osób boryka się z problemem jakim jest składanie świątecznych życzeń. Trudno jest wymyślić coś oryginalnego, dlatego zazwyczaj pozostajemy przy utartych formułkach. Zdrowia, szczęścia, pomyślności i spełnienia wszystkich marzeń - to życzenia, które każdy z nas dostaje od co najmniej kilku osób co roku. Te hasła są niestety mało osobiste i świadczą o bardzo małym wysiłku jaki włożyliśmy w ich ułożenie. Dlatego są symbolem lenistwa.

Może warto byłoby się w tym roku postarać o bardziej wyszukane życzenia? W końcu ponoć składanie bożonarodzeniowych życzeń ma niezwykłą sprawdzą moc. A więc w jaki sposób najlepiej składać życzenia, aby było one szczere i zapadły w pamięci na długie lata? Oto kilka wskazówek, które pomogą w tym zadaniu!

Dostosuj życzenia do okazji

Sztuka składania życzeń polega przede wszystkim na uchwyceniu ich charakteru. Życzenia bożonarodzeniowe powinny być bardzo związane z religijnym charakterem tych świąt. Właśnie dlatego warto skorzystać ze słów dających otuchę i nadzieję oraz pełnych miłości zwrotów.

Zwróć uwagę komu składasz życzenia

Zawsze staraj się dostosować życzenia do odbiorcy. Wymaga to zastanowienia i wyjścia poza utarte schematy. Inne życzenia złożymy babci, a inne pięcioletniemu kuzynowi. Wszystko zależy od naszej inwencji twórczej i kreatywności. Przy najbliższych osobach można sobie pozwolić na większą swobodę i złożyć bardzo szczere życzenia, ściskając mocno ich odbiorcę. Inną sytuacją jest składanie życzeń na przykład nauczycielowi lub szefowi w pracy. Trzeba się tutaj wysilić na słowa bardziej oficjalne i zastanowić, co wypada.

Życzeniowy savoir vivre

Nie wysyłaj wierszyków przez sms

Współcześnie bardzo powszechnym zwyczajem jest rozsyłanie znajomym i dalszej rodzinie gotowych wierszyków, które można znaleźć w internecie. Kopiujemy je setki razy i wysyłamy do wszystkich dokładnie to samo. Nie obchodzi nas to, że takie życzenia nie są osobiste. Jeżeli naprawdę nam na kimś zależy warto życzyć mu czegoś, co wiemy, że jest mu potrzebne. Najlepiej zadzwonić lub spotkać się twarzą w twarz. W ten sposób oddamy drugiej osobie należny szacunek. Na sms-y nie warto marnować pieniędzy.

Zadbaj o odpowiednią formę życzeń

Kiedy mamy już w głowie ułożony mniej więcej tekst życzeń, pozostaje jeszcze kwestia, jak najlepiej je złożyć. Jeśli robimy to osobiście, warto pamiętać, aby w trakcie wypowiadania słów patrzeć drugiej osobie w oczy lub przyjaźnie ściskać jej dłoń. W ten sposób pokażemy naszą uprzejmość. Opuszczanie głowy w dół może sprawić, że zostaniemy odebrani jako mało wiarygodni, a nawet zniechęceni sytuacją. Kiedy decydujemy się na wysłanie sms-a lub maila warto, by wiadomość była osobista. Zwykłe formułki możemy wzbogacić o fakt z życia adresata, dzięki czemu wiadomość stanie się bardziej spersonalizowana.

Warto pamiętać jeszcze o jednym. Gdy nie mamy pomysłu na życzenia, najlepiej pomyśleć o tym, czego sami oczekujemy od innych. Życzenia to wcale nie muszą być podniosłe i patetyczne słowa, wystarczy, że będą płynąć z głębi serca.

Share :

Może Cię zainteresować

Życzenia dla nowożeńców

  Wybierasz się na ślub przyjaciela lub członka rodziny? Szukasz oryginalnych życzeń dla nowożeńców...

Wysyłanie życzeń na czas

Są okazje, kiedy pragniemy złożyć naszym bliskim życzenia. Jednakże nie możemy zapominać o tym, że...